Dopełniacz, Narzędnik czy Biernik? Co i dlaczego wybrać?

Najważniejsze, uważam, w nauce polskiej gramatyki jest zrozumieć jak ten język działa, co jest jego znakiem rozpoznawczym. Jednym z podstawowych mechanizmów języka polskiego jest deklinacja – przypadki. To one pozwalają pokazać relacje między słowami i dlatego szyk (układ, kolejność) wyrazów w języku polskim jest dość dowolny (inaczej niż w angielskim czy niemieckim, w których słowa mają swoje miejsce).

Podczas kilkunastu ostatnich live’ów powtarzaliśmy 3 przypadki: Narzędnik, Biernik i Dopełniacz. Możesz do nich wrócić (wcześniejsze posty), jeśli czujesz, że jeszcze nie wszystko jest dla Ciebie jasne. Jeśli jednak chcesz już teraz sprawdzić, czy rozumiesz jak funkcjonuje język polski, zobacz nasze video poniżej. I nie martw się, jeśli nie pamiętasz jeszcze wszystkich końcówek! Najważniejsze to rozumieć i wiedzieć, dlaczego jest Narzędnik, Biernik, a dlaczego Dopełniacz.

Jeśli potrzebujesz struktury, tabelki, ‘mapy’, to kliknij ‘pobierz’. Tam, na jednej stronie są 3 przypadki z ich funkcjami (które były na live’ach, poziom A2 / B1) i końcówkami (formami).

Jeśli masz pytanie – napisz do na na: kontaktakt@polishforyou.eu

I pamiętaj, żeby konfrontować przypadki ze sobą! Nie uczyć się ich tylko w izolacji. Mieć świadomość, że to samo słowo w języku polskim (też Twoje imię!) może mieć różne formy, a te formy zależą od sytuacji, od kontekstu i od słów obok w zdaniu.

Dużo takich ćwiczeń znajdziesz w naszym ebooku „Rozumieć polski” (już niedługo w sprzedaży!) oraz w naszych video na YouTube (różowe video poniżej) oraz w ćwiczeniu tutaj!

Miłej pracy więc!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shopping Basket
Scroll to Top