Genitive plural

To już naprawdę ostatnie spotkanie z Dopełniaczem (na poziomie A1 / B1)! Tym razem będzie to Dopełniacz liczby mnogiej. Po liczbie pojedynczej – która jest pełna pytań i wątpliwości formy liczby mnogiej są dość nudne.. Prawie nic się tutaj nie dzieje 😉

Funkcje Dopełniacza już znasz, więc teraz skoncentrujemy się tylko na końcówkach i fajnych frazach. Więcej o nich jest w mojej lekcji video na YouTube (jest na końcu tego wpisu).

Dla rodzaju męskiego najbardziej popularną, dominującą końcówką jest -ów. Czasami -y albo -i.

Dla słów, które na końcu mają samogłoskę (vowel), a więc dla rodzaju żeńskiego oraz nijakiego najbardziej dominującą końcówką jest brak końcówki (cytryna => cytryn, miejsce => miejsc). Czasami -y albo -i.

Przymiotniki dla wszystkich rodzajów mają -ych albo -ich (krótki => krótkich, drogi => drogich, tani => tanich)

O czym musisz pamiętać?

Rodzaj żeński i nijaki: między dwie spółgłoski (consonants) musimy dodać -e- jako => jajek, bułka => bułek.

Rodzaj nijaki: słowa z łaciny (latin origin) mają końcówkę -ów w Dopełniaczu liczby mnogiej: laboratorium => laboratoriów.

Rodzaj męski: słowa zakończone na -a zachowują się jak słowa męskie kolega => kolegów, artysta => artystów ALE UWGA! mężczyzna => mężczyzn.

Jest też grupa słów, które mają formy nieregularne albo całkiem inne! Zobacz na grafikach.

Mamy też dużo przydatnych (usefull) fraz z Dopełniaczem. Zobacz, czy je rozumiesz!

To teraz czas na praktykę!

Więcej mówię o nich w lekcji Live with Karo, więc jeśli nie są dla Ciebie jasne, koniecznie obejrzyj to video! A jeśli chcesz uczyć się z nami więcej, mieć z nami kontakt, to zapraszamy do naszej grupy na Fb: https://www.facebook.com/groups/725535451316158

O Dopełniaczu mówię też w naszej różowej serii: Rozumieć polski.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shopping Basket
Scroll to Top