Celownik – Step 2

Miło mi poznać! Pamiętasz, kiedy pierwszy raz usłyszałeś_łaś to zdanie? Może to była Twoja pierwsza lekcja polskiego? A może nauczyłeś_łaś się tego jeszcze zanim zaczął się Twój kurs? Miło mi ma w sobie Celownik! Znasz go więc od samego początku:) A dzisiaj pokażę Ci więcej możliwości tego przypadka.

Celownik przydaje się, kiedy chcemy opisać, jak się czujemy, np.: zimno mi, smutno mi, głupio mi (kiedy np. zapomnimy, jak ktoś ma na imię), niewygodnie mi (kiedy kanapa, łóżko czy krzesło nie są komfortowe), słabo mi (czuję się źle, jest ryzyko, że zemdleję), duszno mi (mam problemy z oddychaniem), niedobrze mi (mam problem żołądkowy, chce mi się wymiotować).

I jest jeszcze PRZYKRO MI! Przykro mi to nie jest synonim Przepraszam. Przykro mi mówimy, kiedy ktoś jest w trudnej sytuacji (jest chory, ma problemy, spotkało tę osobę coś złego), ale to nie nasza wina. Jeśli wina jest nasza (spóźniliśmy się, byliśmy niemili, zapomnieliśmy o czymś ważnym) – mówimy Przepraszam.

Gdzie jeszcze jest Celownik? We frazach Chce mi się… i wielu innych! Zobacz na grafikach i daj mi znać, czy wszystko rozumiesz:)

Wszystkie te frazy wyjaśniam w lekcji video (link na końcu), więc jeśli, coś nie jest dla Ciebie jasne, zobacz mój Live with Karo!

Na tej lekcji mówiłam też, kiedy potrzebujemy formy MI, a kiedy MNIE.

Zapraszam Cię teraz na lekcję video! Mam tam dla Ciebie więcej polskiego! A jeśli masz pytanie, napisz do nas na kontakt@polishforyou.eu. Możesz też uczyć się z nami na naszej grupie na Fb! https://www.facebook.com/groups/725535451316158

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shopping Basket
Scroll to Top