Dative case – last but not least!

Celownik to przypadek, który na kursie poznałeś_łaś prawdopodobnie jako ostatni. Dlaczego? Bo nie jest bardzo popularny, nie jest tak często używany i nie jest najłatwiejszy… Ale też jest potrzebny! Kiedy?

Kiedy coś dla kogoś mamy, coś komuś dajemy, coś do kogoś mówimy… I zobacz, użyłam tutaj Dopełniacza (dla kogoś, do kogoś)! Bo Dopełniacz jest ‘silniejszy’ niż Celownik i bardziej popularny w języku polskim. Jeśli mamy wybór, raczej użyjemy Dopełniacza.

Ale nie zawsze wybór jest, bo są też czasowniki, które muszą być użyte z Celownikiem, np.: ufać, pożyczać, dziękować, obiecywać, sprzedawać.

Ale uwaga! Obok Celownika często jest Biernik: Dałem książkę bratu. Kupiłem rower córce. Sprzedaliśmy mieszkanie znajomym.

A na koniec jeszcze końcówki (formy). Mogą wydawać się dziwne…, bo rzadko je słyszysz! Rodzaj męski (on)ma -owi i tylko parę słów ma -u (panu, bratu, ojcu, psu, kotu). Rodzaj żeński (ona) jest identyczny z Miejscownikiem, a rodzaj nijaki (ono) ma -u (jak te niektóre męskie). Liczba mnoga jest taka sama dla wszystkich – om.

A jeśli lubisz uczyć się z video, to zobacz moją lekcję na YouTube! Tam jest więcej przykładów i propozycji.

Jeśli masz pytanie – napisz do na na: kontaktakt@polishforyou.eu

Zapraszam też do naszej grupy na fb: Polish For You Group https://www.facebook.com/groups/725535451316158

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shopping Basket
Scroll to Top