W Polish For You uczymy od początku po polsku. Dlaczego? Przecież szybciej i łatwiej byłoby przetłumaczyć wszystko na angielski… Po co zatem ten cały wysiłek?

No właśnie.. po co? Zatrzymajmy się tutaj na moment i odwróćmy sytuację. Zastanów się, jak Ty chciałabyś uczyć się dzisiaj nowego języka? Chciałabyś, żeby Twój kurs, dajmy na to, tureckiego, był tłumaczony na angielski?

Dlaczego lekcje z native speakerem z Włoch są tak popularne, a przy tym droższe niż z polską nauczycielką włoskiego? Czy nie właśnie dlatego, że native mówi do nas w języku, którego się uczymy? Dlaczego więc kursy polskiego miałyby być prowadzone po angielsku? Dlaczego lektorka miałaby się uczyć języka kursantki czy kursanta, skoro to oni chcą się uczyć polskiego?

Dlaczego tak dobrą opinią cieszą się kursy angielskiego w Wielkiej Brytanii, niemieckiego w Niemczech, hiszpańskiego w Hiszpanii? Czyż nie dlatego, że to wówczas dostajemy szansę zanurzenia się w języku i kulturze, możemy przestać myśleć w języku ojczystym i zacząć sobie radzić w języku obcym? Czy nie o to nam właśnie chodzi?

Dlaczego więc z takim uporem do obcokrajowców w Polsce mówimy po angielsku? Czy ktoś się w ogóle nad tym zastanawia? Czy ktoś ich pyta? Pozwala spróbować? Najczęściej nie. Z automatu przechodzimy na angielski. Dochodzi zatem do absurdu – obcokrajowcy mieszkający w Polsce, zamiast polskiego szlifują swój… angielski! Praktycznie nie słyszą języka polskiego i nie mają szansy się w nim komunikować. Jeśli im się to udaje, wymaga to od nich niezwykłej wytrwałości i uporu.

Jakiś czas temu, widząc, co się dzieje i strasznie się tym denerwując, zrobiłyśmy w Polish For You dla naszych kursantów przypinki z napisem: „Mów do mnie polsku” oraz torby: „Jestem bohaterem. Uczę się polskiego”. A potem powstało Polish Cafe – miejsce spotkań z Polakami dla obcokrajowców, którzy chcą rozmawiać po polsku. To czas, kiedy mogą rozmawiać w tym języku bez ograniczeń, dobrze się bawiąc i zawierając nowe znajomości. Więcej o projekcie przeczytasz tutaj: https://polishforyou.eu/2020/11/13/polish-cafe-spotkania-z-polskim/

Ale wracając do tematu… Róbmy lekcje polskiego po polsku! Niech nasze zajęcia będą nasycone polskim do granic możliwości! Też tych kursantów i kursantek😉

Ale nic na siłę. Nie każdy jest gotowy na pełne zanurzenie w języku, bo przecież każdy ma za sobą inny model edukacji, swoje przekonania czy ograniczenia. Ale od tego jesteśmy my. To my widzimy, czy kogoś brak języka medium paraliżuje, czy nie, czy podąża za nami, próbuje zgadywać, domyślać się, bawić językiem, czy się zamyka i blokuje. Czasem trzeba będzie więc wykonać krok wstecz, żeby potem móc podbiec, przemycić polski tu i tam, pokazać, jak sobie poradzić, aż wspólnie dotrze się do momentu, kiedy lekcja będzie w 100% po polsku.

Ten wysiłek naprawdę przynosi efekty. Może nie tak szybko, ale warto próbować i się nie poddawać. A przy tym można się świetnie wspólnie bawić gimnastykując umysł – Ty wymyślając kolejne, coraz to prostsze sposoby wyjaśniania, a kursantki i kursanci dedukując i odgadując, a przy okazji rozwijając słownictwo.

W pakiecie każdy uczący się otrzymuje też umiejętność radzenia sobie z językiem, wypracowuje strategie komunikacyjne, uczy się, że nie trzeba wszystkiego rozumieć czy mówić bezbłędnie, żeby się porozumieć, nabiera pewności siebie nie tylko jako kursant i kursantka, ale też jako osoba.

Wszystko to możesz Ty im dać. Nie rezygnuj z tego!

Zapraszamy Cię do naszej rozmowy na temat sposobów uczenia polskiego tylko po polsku. W naszym video rozwijamy ten temat i dzielimy się refleksjami. A o tym, jak się do tego zabrać, przeczytasz w linkach pod video.

Zapraszamy do naszej grupy na fb Polish For Teachers – dla lektorek i lektorów: https://www.facebook.com/groups/1807837879482456

Let's start your journey with Polish!

Sign up for our newsletter

 

KURSY DLA FIRM

 

Jesteśmy przekonane, że znajomość choć podstaw języka kraju, w którym się mieszka i pracuje, to jeden z kluczowych warunków rozumienia go i jego mieszkańców. Pomaga odnaleźć się w nowym środowisku oraz daje poczucie sprawczości i bezpieczeństwa. Umożliwić pracownikom naukę języka polskiego w miejscu pracy, to wykonać piękny gest powitalny i dać dowód naszej polskiej gościnności.

Przygotowujemy kursy branżowe oparte na słownictwie i zagadnieniach związanych ze specyfiką firmy Klienta. Mamy doświadczenie w prowadzeniu kursów dla słuchaczy z całego świata, w tym zza naszej wschodniej granicy, a także dla uchodźców z Bliskiego Wschodu. Rozumiemy ich potrzeby i różnice kulturowe. Na życzenie organizujemy eventy integracyjne ze specjalistami z dziedzin takich jak: etnologia, etnolingwisyka, kulturoznawstwo czy psychologia.

 

 

KURSY INDYWIDUALNE

 

Lubisz uczyć się sam na sam z nauczycielem? Koncentrować się na swoich mocnych stronach i pracować nad tymi słabymi? To kurs dla Ciebie!

Kurs opiera się na programie dostosowanym do Twoich indywidualnych potrzeb i predyspozycji oraz Twojego kalendarza.

Oszczędzamy Twój czas na dojazd. Z nami możesz się uczyć:

 

 

KURSY GRUPOWE

 

Motywuje Cię praca w grupie? Potrzebujesz nie tylko nauki, ale też towarzystwa, rywalizacji i dobrej zabawy? Zapraszamy do nas!

 

 

KURS NA ŻYCZENIE

 

Chcesz zdać egzamin certyfikacyjny? Przed Tobą egazmin w Izbie Lekarskiej? Masz nietypową pracę lub nietypowy kalendarz? Dużo podróżujesz? Bywasz w Poznaniu sporadycznie? Napisz do nas! Zaprojektujemy kurs odpowiadający Twoim wymaganiom i oczekiwaniom.

Uczymy języków specjalistycznych, w tym języka medycznego i dentystycznego, a kursy te opieramy o podręczniki naszego autorstwa: Będę lekarzem oraz Będę dentystą.

 

 

CUSTOMIZED COURSE

 

You want to pass the certification exam? You have an exam at the Chamber of Physicians and Dentists? You have an unusual profession or your schedule, or you travel a lot? Or maybe you come to Poland just from time to time? Contact us, we will design a course that will suit your needs!

We teach special purpose language, including medicinal and dentist language. The courses are based on textbooks written by us: I will be a doctor and I will be a dentist.

 

 

GROUP COURSES

 

You are motivated when working with others? You want to not only learn, but also have fun, compete and meet new people? This course is for you!

 

 

INDIVIDUAL COURSES

 

If you want to learn one to one, focus on your strengths and work on your weaknesses, this course is for you.

We take into consideration your individual needs and objectives and we tailor the course to your schedule.

With us you can learn:

 

 

POLISH FOR COMPANIES

 

We strongly believe that reaching even a basic level in the language of a country you stay is the most crucial element to understand its residents. It enables you to accommodate easily in a new environment, gives you the feeling of agency and safety. Providing your foreign workers with the chance to participate in a customized Polish course in their workplace is a great welcoming gift and a proof of our well-known hospitality. The courses are based on vocabulary and topics connected to the client’s needs. We have experience in teaching Polish to specific groups of people from all over the world, including our Eastern neighbours or refugees from the Nest East. We understand their specific needs and cultural differences between Poland and their native countries. Upon request, we can organize integrational events conducted by ethnologists, ethnolinguists, culture experts, or psychologists.