Jestem nauczycielką… czyli kim? Czy w dobie Wikipedii i Google jest jeszcze dla nas miejsce? Jak sobie z tym radzić? Czy jesteśmy jeszcze potrzebne? Do czego?

Mamy wrażenie, że pandemia i przeniesienie edukacji do onlajnu przyspieszyły zmiany, które powoli zachodziły. Dzisiaj bycie pedagożką, metodyczką, organizatorką, psycholożką czy też aktorką to już za mało.

Na te znane od lat role nałożyły się zupełnie, dla wielu z nas, nowe. Niemal z dnia na dzień stałyśmy się specjlalistkami od IT, graficzkami, youtuberkami, blogerkami, podcasterkami, instagramerkami, a niektóre z nas influencerkami.

Część z nas zaczęła prowadzić lajwy, założyła konto na TikToku, stworzyła i tworzy społeczność na facebooku. Inne postawiły swoje strony internetowe i otworzyły sklepy, zostały wydawczyniami i edytorkami. Wiele z nas uczestniczyło w kursach i konferencjach online.. A doba wciąż ma tylko 24h.

Miałyśmy też okazję poznać się poprzez media społecznościowe i oswoić ze swoją obecnością. Możemy się nawzajem polecać i wspierać.

Czy to wszystko?

Nie.

Jak kiedyś, tak i teraz musimy być świadomymi obserwatorkami życia społecznego, kulturalnego i politycznego, czytelniczkami i widzkami. Musimy znać się na egzaminach i orientować w aplikacjach – tych dla nas, twórczyń oraz tych do nauki, dla naszych kursantek i kursantów.

I tak! Jesteśmy potrzebne! W tym gąszczu możliwości, aplikacji, kursów, wiedzy na jedno kliknięcie, jesteśmy tym bardziej niezbędne, żeby nadać procesowi uczenia się sens, by móc doradzić, dopasować, podpowiedzieć. Jesteśmy nie tylko nauczycielkami, ale też przewodniczkami i mentorkami. Możemy dawać wsparcie choć nie jesteśmy już jedynym źródłem wiedzy, nasze umiejętności tzw. miękkie są niezwykłą zaletą i siłą w czasach, w których żyjemy przed ekranami monitorów, często w wielogodzinnej izolacji.

Często mam też poczucie, że jesteśmy ambasadorkami Polski. Choć brzmi to górnolotnie, czyż nie jest tak, że to my jesteśmy pierwszymi, a nawet przez długi czas, jedynymi osobami z Polski, z którymi nasi kursanci i nasze kursanci mają kontakt?

Uczenie to poza czystą wiedzą a la encyklopedia, to praca z ludźmi, ich nastrojami, uczuciami, wartościami. Każdego dnia. Na każdych zajęciach. 

Przy uczeniu obcokrajowców dochodzi nam jeszcze całe mnóstwo różnic kulturowych, które ubarwiają i sycą, ale często utrudniają i odbierają siły.

Bardzo dużo tego. Teraz, kiedy to spisałam, poczułam się przytłoczona… i zmęczona. Jednak wiem, że nie jestem w tym sama, bo gdzieś tam, po drugiej stronie monitora jesteś Ty!

Jeśli potrzebujesz wsparcia od nas i innych nauczycielek, chcesz podzielić się sobą z nami, dołącz do naszej grupy na Fb: Polish For Teachers: https://www.facebook.com/groups/1807837879482456

Będzie nam niezwykle miło, jeśli w komentarzu podzielisz się z nami swoimi przemyśleniami na temat bycia nauczycielką w dzisiejszym świecie, w dwóch światach – rzeczywistym i wirtualnym. Jak się z tym czujesz?

Zachęcamy Cię też do zapisania się na nasz newsletter – żebyśmy mogły pozostać w kontakcie.

I oczywiście zapraszamy Cię do obejrzenia naszej rozmowy na temat wszystkich tych ról i wyzwań, przed którymi stajemy.

PS. Publikując ten tekst, wpadłam na pomysł, że można go wykorzystać do lekcji o feminatywach, można też pokusić się o zamianę wszystkich form żeńskich na męskie:)

Let's start your journey with Polish!

Sign up for our newsletter

 

KURSY DLA FIRM

 

Jesteśmy przekonane, że znajomość choć podstaw języka kraju, w którym się mieszka i pracuje, to jeden z kluczowych warunków rozumienia go i jego mieszkańców. Pomaga odnaleźć się w nowym środowisku oraz daje poczucie sprawczości i bezpieczeństwa. Umożliwić pracownikom naukę języka polskiego w miejscu pracy, to wykonać piękny gest powitalny i dać dowód naszej polskiej gościnności.

Przygotowujemy kursy branżowe oparte na słownictwie i zagadnieniach związanych ze specyfiką firmy Klienta. Mamy doświadczenie w prowadzeniu kursów dla słuchaczy z całego świata, w tym zza naszej wschodniej granicy, a także dla uchodźców z Bliskiego Wschodu. Rozumiemy ich potrzeby i różnice kulturowe. Na życzenie organizujemy eventy integracyjne ze specjalistami z dziedzin takich jak: etnologia, etnolingwisyka, kulturoznawstwo czy psychologia.

 

 

KURSY INDYWIDUALNE

 

Lubisz uczyć się sam na sam z nauczycielem? Koncentrować się na swoich mocnych stronach i pracować nad tymi słabymi? To kurs dla Ciebie!

Kurs opiera się na programie dostosowanym do Twoich indywidualnych potrzeb i predyspozycji oraz Twojego kalendarza.

Oszczędzamy Twój czas na dojazd. Z nami możesz się uczyć:

 

 

KURSY GRUPOWE

 

Motywuje Cię praca w grupie? Potrzebujesz nie tylko nauki, ale też towarzystwa, rywalizacji i dobrej zabawy? Zapraszamy do nas!

 

 

KURS NA ŻYCZENIE

 

Chcesz zdać egzamin certyfikacyjny? Przed Tobą egazmin w Izbie Lekarskiej? Masz nietypową pracę lub nietypowy kalendarz? Dużo podróżujesz? Bywasz w Poznaniu sporadycznie? Napisz do nas! Zaprojektujemy kurs odpowiadający Twoim wymaganiom i oczekiwaniom.

Uczymy języków specjalistycznych, w tym języka medycznego i dentystycznego, a kursy te opieramy o podręczniki naszego autorstwa: Będę lekarzem oraz Będę dentystą.

 

 

CUSTOMIZED COURSE

 

You want to pass the certification exam? You have an exam at the Chamber of Physicians and Dentists? You have an unusual profession or your schedule, or you travel a lot? Or maybe you come to Poland just from time to time? Contact us, we will design a course that will suit your needs!

We teach special purpose language, including medicinal and dentist language. The courses are based on textbooks written by us: I will be a doctor and I will be a dentist.

 

 

GROUP COURSES

 

You are motivated when working with others? You want to not only learn, but also have fun, compete and meet new people? This course is for you!

 

 

INDIVIDUAL COURSES

 

If you want to learn one to one, focus on your strengths and work on your weaknesses, this course is for you.

We take into consideration your individual needs and objectives and we tailor the course to your schedule.

With us you can learn:

 

 

POLISH FOR COMPANIES

 

We strongly believe that reaching even a basic level in the language of a country you stay is the most crucial element to understand its residents. It enables you to accommodate easily in a new environment, gives you the feeling of agency and safety. Providing your foreign workers with the chance to participate in a customized Polish course in their workplace is a great welcoming gift and a proof of our well-known hospitality. The courses are based on vocabulary and topics connected to the client’s needs. We have experience in teaching Polish to specific groups of people from all over the world, including our Eastern neighbours or refugees from the Nest East. We understand their specific needs and cultural differences between Poland and their native countries. Upon request, we can organize integrational events conducted by ethnologists, ethnolinguists, culture experts, or psychologists.