Joao, jeden z moich studentów, powiedział kiedyś, że ma wrażenie, że polskie przypadki nieustannie walczą ze sobą i ta walka nigdy nie ustaje (nie kończy się). Dla mnie polska deklinacja jest bardziej jak taniec. Z czasem i z praktyką ruchy stają się płynniejsze, a kroki pewniejsze, przestajesz w głowie powtarzać: raz, dwa, trzy… Po prostu zaczynasz poddawać się melodii, płyniesz z muzyką, ciało i umysł się rozluźniają i zaczynasz cieszyć się tańcem.

Uważam, że uczenie polskich przypadków bez wyjaśniania, jak i po co ich używamy, znane nam ze szkoły: Odmień przez przypadki, jest pozbawione sensu. Dlatego zawsze pokazuję, jakie pełnią funkcje, jak współpracują ze sobą, przygotowuję ćwiczenia, dające szansę poczucia, czym jest polska deklinacja, ale przede wszystkim namawiam do zabawy z językiem, do traktowania jego nauki jako łamigłówki, gry czy wyzwania.

Wiele zatem, myślę, zależy od nastawienia. Jeśli traktuje się przypadki jak wrogów, ich nauka będzie wieczną walką, jeśli jednak potraktuje się ich jako przyjaciół, kurs polskiego może stać się świetną zabawą.

Kluczowe jest, uważam, pierwsze spotkanie z przypadkami, pierwszy kontakt, pierwsze wrażenie.. A to, jak wiadomo, robi się tylko jeden raz. Dla mnie ważne są dwie rzeczy – dobrze wprowadzone podstawy (jasno i bez zbędnych zawiłości) oraz nacisk na zrozumienie jak działa język polski. Nie da się opanować wszystkiego. Nie da się bezbłędnie używać końcówek po pierwszej lekcji, a czasem nawet nigdy. Nauka języka (nie tylko polskiego) jest też sztuką odpuszczania oraz lekcją pokory, a polska deklinacja jest świetnym nauczycielem;)

I jeszcze kwestia dobrej bazy. Dobra baza pozwala dokładać cegiełkę po cegiełce do fundamentów i zbudować piękny, stabilny most między światami uczącego się i rodzimych użytkowników języka.

A czym dla ciebie jest polska deklinacja? Bardziej walką czy bardziej tańcem? Daj znać, jak ją czujesz!

A jeśli masz ochotę, zobacz mój sposób na uczenie przypadków. Może Cię zainspiruje?

Let's start your journey with Polish!

Sign up for our newsletter

 

KURSY DLA FIRM

 

Jesteśmy przekonane, że znajomość choć podstaw języka kraju, w którym się mieszka i pracuje, to jeden z kluczowych warunków rozumienia go i jego mieszkańców. Pomaga odnaleźć się w nowym środowisku oraz daje poczucie sprawczości i bezpieczeństwa. Umożliwić pracownikom naukę języka polskiego w miejscu pracy, to wykonać piękny gest powitalny i dać dowód naszej polskiej gościnności.

Przygotowujemy kursy branżowe oparte na słownictwie i zagadnieniach związanych ze specyfiką firmy Klienta. Mamy doświadczenie w prowadzeniu kursów dla słuchaczy z całego świata, w tym zza naszej wschodniej granicy, a także dla uchodźców z Bliskiego Wschodu. Rozumiemy ich potrzeby i różnice kulturowe. Na życzenie organizujemy eventy integracyjne ze specjalistami z dziedzin takich jak: etnologia, etnolingwisyka, kulturoznawstwo czy psychologia.

 

 

KURSY INDYWIDUALNE

 

Lubisz uczyć się sam na sam z nauczycielem? Koncentrować się na swoich mocnych stronach i pracować nad tymi słabymi? To kurs dla Ciebie!

Kurs opiera się na programie dostosowanym do Twoich indywidualnych potrzeb i predyspozycji oraz Twojego kalendarza.

Oszczędzamy Twój czas na dojazd. Z nami możesz się uczyć:

 

 

KURSY GRUPOWE

 

Motywuje Cię praca w grupie? Potrzebujesz nie tylko nauki, ale też towarzystwa, rywalizacji i dobrej zabawy? Zapraszamy do nas!

 

 

KURS NA ŻYCZENIE

 

Chcesz zdać egzamin certyfikacyjny? Przed Tobą egazmin w Izbie Lekarskiej? Masz nietypową pracę lub nietypowy kalendarz? Dużo podróżujesz? Bywasz w Poznaniu sporadycznie? Napisz do nas! Zaprojektujemy kurs odpowiadający Twoim wymaganiom i oczekiwaniom.

Uczymy języków specjalistycznych, w tym języka medycznego i dentystycznego, a kursy te opieramy o podręczniki naszego autorstwa: Będę lekarzem oraz Będę dentystą.

 

 

CUSTOMIZED COURSE

 

You want to pass the certification exam? You have an exam at the Chamber of Physicians and Dentists? You have an unusual profession or your schedule, or you travel a lot? Or maybe you come to Poland just from time to time? Contact us, we will design a course that will suit your needs!

We teach special purpose language, including medicinal and dentist language. The courses are based on textbooks written by us: I will be a doctor and I will be a dentist.

 

 

GROUP COURSES

 

You are motivated when working with others? You want to not only learn, but also have fun, compete and meet new people? This course is for you!

 

 

INDIVIDUAL COURSES

 

If you want to learn one to one, focus on your strengths and work on your weaknesses, this course is for you.

We take into consideration your individual needs and objectives and we tailor the course to your schedule.

With us you can learn:

 

 

POLISH FOR COMPANIES

 

We strongly believe that reaching even a basic level in the language of a country you stay is the most crucial element to understand its residents. It enables you to accommodate easily in a new environment, gives you the feeling of agency and safety. Providing your foreign workers with the chance to participate in a customized Polish course in their workplace is a great welcoming gift and a proof of our well-known hospitality. The courses are based on vocabulary and topics connected to the client’s needs. We have experience in teaching Polish to specific groups of people from all over the world, including our Eastern neighbours or refugees from the Nest East. We understand their specific needs and cultural differences between Poland and their native countries. Upon request, we can organize integrational events conducted by ethnologists, ethnolinguists, culture experts, or psychologists.