ROZUMIEĆ POLSKI to seria, w której koncentruję się na szczególnie trudnych miejscach w języku polskim, głównie gramatycznych (przypadki, aspekt, przyimki, itd.) Po polsku wyjaśniam krok po kroku zawiłości, z którymi mierzą się obcokrajowcy na poziomie od A2 do C1.

Jest to z jednej strony seria dla nich, ale z drugiej też dla Was, lektorek i lektorów. Możesz wykorzystywać te filmiki w trakcie zajęć – będzie to inny niż zwykle sposób na gramatykę (wprowadzenie lub też powtórzenie / zebranie wiadomości), ale też świetnie nadadzą się one jako zadanie domowe.

Możesz skorzystać z mojego komentarza, dodawać coś od siebie lub też wyłączyć głos i podkładać swój.

Filmiki te zastąpią tablicę w lekcjach on-line (mi tego akurat najbardziej brakuje – możliwości pokazania procesu, rozrysowania wszystkiego), ale też podczas zajęć stacjonarnych, gdy tablica jest za mała, ale też w ‘normalnych’ warunkach, kiedy po prostu będziesz chciała zaskoczyć kursantów czymś nowym. Myślę, że możliwości jest naprawdę wiele.

Wystarczy włączyć filmik (udostępnić ekran podczas lekcji on-line) i gotowe!

ROZUMIEĆ POLSKI to też swoisty kurs dla początkujących lektorek i lektorów, bo pokazuje polski z perspektywy obcokrajowca. Pozwala to zrozumieć polski na nowo, nauczyć się go jak języka obcego, a to jest niezbędne w naszej pracy. Inaczej przecież uczymy się języka ojczystego, inaczej się go uczymy w szkole, a całkiem inaczej języka obcego.

Chciałabym zwrócić szczególną uwagę na filmiki z mixami przypadków. Są one niezwykle ważne. Większość podręczników nie kładzie nacisku na uczenie przypadków razem, z zderzeniu, a jest to, moim zdaniem, niezwykle ważne. Nie jest sztuką zrobić 15 ćwiczeń na Biernik. Sztuką jest zrozumieć, kiedy go użyć.. w jednym zdaniu z Dopełniaczem i Miejscownikiem.

Przydatny wydaje mi się też filmik Aspekt część 2, w którym mówię o mniej oczywistych stronach aspektu (jego subiektywizm, aspekt jako zagadnienie leksykalne, kolejne jego ogniwa czy czasowniki dokonane w czasie teraźniejszym).

Jeśli szukasz przemyślanych ćwiczeń gramatycznych, to polecam naszą serię Rozumieć polski. Znajdziesz w niej zarówno typowe jak i zaskakujące ćwiczenia okraszone ciekawymi i praktycznymi informacjami.

Subskrybuj nas na YT, obserwuj na IG @polish_is_for_you, dołączaj do naszej grupy na fb Polish For Teachers!

Zapraszamy do naszej grupy na fb Polish For Teachers – dla lektorek i lektorów: https://www.facebook.com/groups/1807837879482456

A poniżej link do jednej z lekcji, a pod nim parę możliwości wykorzystywania tej serii.

🧩 JAK KORZYSTAĆ Z FILMIKÓW?

👉 LEKCJE ON-LINE: Włączyć, udostępnić ekran i gotowe! Inny głos będzie dodatkowym atutem. Detale (uzupełnianie Twoim komentarzem, dodatkowe wyjaśnienia) zależą całkowicie od Ciebie. Zatrzymuj i po prostu rób wszystko po swojemu.

👉LEKCJE STACJONARNE:

🔸 kiedy masz małą tablicę (lub w ogóle jej nie macie)

🔸 chcesz zaskoczyć kursantów

🔸 potrzebujesz odmiany

📌 Jako element lekcji: rozgrzewka, powtórka, wprowadzenie materiału.🔸

📌Jako zadanie domowe.

📌 Jako materiał do nadrobienia dla nieobecnych.

👩‍🏫 Śmiało wyłączaj głos i podkładaj swój!

A może masz swój pomysł, jak wykorzystywać te filmiki? Daj znać!👇👇👇

Let's start your journey with Polish!

Sign up for our newsletter

 

KURSY DLA FIRM

 

Jesteśmy przekonane, że znajomość choć podstaw języka kraju, w którym się mieszka i pracuje, to jeden z kluczowych warunków rozumienia go i jego mieszkańców. Pomaga odnaleźć się w nowym środowisku oraz daje poczucie sprawczości i bezpieczeństwa. Umożliwić pracownikom naukę języka polskiego w miejscu pracy, to wykonać piękny gest powitalny i dać dowód naszej polskiej gościnności.

Przygotowujemy kursy branżowe oparte na słownictwie i zagadnieniach związanych ze specyfiką firmy Klienta. Mamy doświadczenie w prowadzeniu kursów dla słuchaczy z całego świata, w tym zza naszej wschodniej granicy, a także dla uchodźców z Bliskiego Wschodu. Rozumiemy ich potrzeby i różnice kulturowe. Na życzenie organizujemy eventy integracyjne ze specjalistami z dziedzin takich jak: etnologia, etnolingwisyka, kulturoznawstwo czy psychologia.

 

 

KURSY INDYWIDUALNE

 

Lubisz uczyć się sam na sam z nauczycielem? Koncentrować się na swoich mocnych stronach i pracować nad tymi słabymi? To kurs dla Ciebie!

Kurs opiera się na programie dostosowanym do Twoich indywidualnych potrzeb i predyspozycji oraz Twojego kalendarza.

Oszczędzamy Twój czas na dojazd. Z nami możesz się uczyć:

 

 

KURSY GRUPOWE

 

Motywuje Cię praca w grupie? Potrzebujesz nie tylko nauki, ale też towarzystwa, rywalizacji i dobrej zabawy? Zapraszamy do nas!

 

 

KURS NA ŻYCZENIE

 

Chcesz zdać egzamin certyfikacyjny? Przed Tobą egazmin w Izbie Lekarskiej? Masz nietypową pracę lub nietypowy kalendarz? Dużo podróżujesz? Bywasz w Poznaniu sporadycznie? Napisz do nas! Zaprojektujemy kurs odpowiadający Twoim wymaganiom i oczekiwaniom.

Uczymy języków specjalistycznych, w tym języka medycznego i dentystycznego, a kursy te opieramy o podręczniki naszego autorstwa: Będę lekarzem oraz Będę dentystą.

 

 

CUSTOMIZED COURSE

 

You want to pass the certification exam? You have an exam at the Chamber of Physicians and Dentists? You have an unusual profession or your schedule, or you travel a lot? Or maybe you come to Poland just from time to time? Contact us, we will design a course that will suit your needs!

We teach special purpose language, including medicinal and dentist language. The courses are based on textbooks written by us: I will be a doctor and I will be a dentist.

 

 

GROUP COURSES

 

You are motivated when working with others? You want to not only learn, but also have fun, compete and meet new people? This course is for you!

 

 

INDIVIDUAL COURSES

 

If you want to learn one to one, focus on your strengths and work on your weaknesses, this course is for you.

We take into consideration your individual needs and objectives and we tailor the course to your schedule.

With us you can learn:

 

 

POLISH FOR COMPANIES

 

We strongly believe that reaching even a basic level in the language of a country you stay is the most crucial element to understand its residents. It enables you to accommodate easily in a new environment, gives you the feeling of agency and safety. Providing your foreign workers with the chance to participate in a customized Polish course in their workplace is a great welcoming gift and a proof of our well-known hospitality. The courses are based on vocabulary and topics connected to the client’s needs. We have experience in teaching Polish to specific groups of people from all over the world, including our Eastern neighbours or refugees from the Nest East. We understand their specific needs and cultural differences between Poland and their native countries. Upon request, we can organize integrational events conducted by ethnologists, ethnolinguists, culture experts, or psychologists.